Przejdź do treści strony

PROFILAKTYKA JODOWA

PROFILAKTYKA - jodek potasu
PROFILAKTYKA - jodek potasu

Jak działa jodek potasu?

Podstawowe rozróżnienie i najczęstsza pomyłka! 
Jodek potasu podany doustnie powoduje wysycenie tarczycy nieradioaktywnym jodem. Jest to kluczowe w przypadku narażenia na skażenie radioaktywnym jodem. Podanie w odpowiednim czasie jodku potasu hamuje wychwyt popromiennego jodu ze źródeł jego emisji, jak zanieczyszczone powietrze, woda, płyny, żywność.
Mikrogramy (μg) to nie miligramy (mg)!

Jodek Suplementacyjny, – mała dawka ok 200 mcg (μg) – stosowany w małych dawkach na poprawienie np. stanu skóry, czy metabolizmu.
Jodek Anty-Radiacyjny – duża dawka ok 60 mg, czyli 60 000 mcg (μg) – stosowany w sytuacjach kryzysowych zagrożenia promieniowaniem czyli jest ok 300x większa od dawek suplementacyjnych. Może być w kapsułkach lub w płynie (np. znany 5% płyn Lugola).

Pomylenie tych dwóch rodzajów może dać bardzo negatywne konsekwencje! Stosowanie małych dawek suplementacyjnych na zagrożenie promieniowaniem nie da żadnego efektu poza fałszywym poczuciem bezpieczeństwa. Z kolei stosowanie dużych dawek „profilaktycznie” przez dłuższy czas grozi poważnymi skutkami zdrowotnymi.

Celowe wprowadzanie w błąd
Niestety wielu sprzedawców Jodku „Suplementacyjnego” w małych dawkach reklamuje swoje produkty jako „przeciw radiacyjne” chcąc sprzedać jak najwięcej w okresie szumu medialnego wokół tego tematu korzystając z faktu, że wiele osób nie zwróci uwagi na różnicę między μg i mg. Podają też błędne zalecane dawki!

Ile czasu na przyjęcie odpowiedniej dawki w przypadku skażenia?
Aby zapewnić odpowiednią ochronę lek należy przyjąć doustnie natychmiast po otrzymaniu komunikatu od odpowiednich służb o wystąpieniu skażenia radiacyjnego. (najlepiej w ciągu kilku godzin).