Pytania i odpowiedzi
NZOZ MALVITA honoruje pakiety medyczne:
- Enel-med
- Medicover
- Lux-Med
- Signal Induna
- Compensa
- PZU
- Świat Zdrowia dawniej Tu Zdrowia
- Asekuracja
Umożliwiamy następujące formy zapisów na wizytę:
- osobiście w siedzibie przychodni ul. Traugutta 30, Grodzisk Maz.
- telefonicznie (22) 724 31 10
- e-mail: przychodnia@malvita.pl
- formularz na stronie www.malvita.pl
- internetowo poprzez portal
Zapisy do lekarza pierwszego kontaktu POZ, warunki:
- podpisanie deklaracji – (deklaracje można podpisać osobiście w przychodni Malvita lub przez stronę www.pacjent.gov.pl ).
- opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne
- wypełnienie oświadczenia – upoważnienie (plik do pobrania)
- dla dzieci – KARTA SZCZEPIEŃ – przesyłana jest na życzenie Opiekuna prawnego do placówki medycznej dziecka
Deklaracje można złożyć za pośrednictwem platformy
Formularze deklaracji można również otrzymać w rejestracji NZOZ Malvita lub ściągając pliki doc (deklaracje: kliknij na deklarację w celu ściągnięcia dokumentu – deklaracja pielęgniarki, deklaracja położnej, deklaracja lekarza.).
Na formularzach wymagany jest odręczny podpis pacjenta (wymóg NFZ), dlatego też nie można przesłać ich faksem ani drogą elektroniczną.
Pacjent może wypełnić dokumenty w przychodni bezpośrednio przed wizytą.
Zapisy do specjalistów:
- dowód osobisty – PESEL
- e-skierowanie od lekarza (rozpoznanie, ICD 10)
- badania wstępne zlecone przez lekarza rodzinnego
Bez skierowania można zapisać się do:
- ginekologa
- stomatologa
- onkologa
Inwalidzi wojenni i kombatanci mogą bez skierowania zapisywać się do wszystkich poradni specjalistycznych, są oni przyjmowani bez kolejki. Warunkiem przyjęcia jest okazanie legitymacji inwalidy lub kombatanta.
Z porad lekarzy specjalistów pracujących w NZOZ Malvita mogą korzystać również pacjenci nie zapisani do naszej przychodni.
Skierowania z gabinetów prywatnych nie uprawniają do bezpłatnych wizyt w ramach umowy z NFZ.
Regulamin dla pacjenta – w czasie trwania pandemii koronawirusa
DROGI PACJENCIE,
Wchodząc do przychodni akceptujesz poniższy regulamin – ZAPOZNAJ SIĘ Z NIM !
- Przychodnia świadczy obecnie teleporady i porady w przychodni w ramach podstawowej i specjalistycznej opieki lekarskiej.
- Pacjenci proszeni są o wykonanie badań w placówkach Diagnostyki
- Fizjoterapia funkcjonuje w reżimie sanitarnym – obowiązuje wcześniejszy zapis.
- Prośbę o przepisanie leków do kontynuacji leczenia należy zgłosić telefonicznie lub mailowo ew wrzucając karteczkę z zapotrzebowaniem do skrzynki w przychodni.
- Wizyty w przychodni są możliwe tylko po uprzednim zapisaniu telefonicznym.
- Każdy wchodzący do przychodni pacjent musi mieć własną maseczkę.
- Pacjenci na swoją wizytę oczekują w odstępie 1,5 m. Należy przychodzić do placówki na wyznaczoną godzinę.
- Osoby zgłaszające się na konsultacje specjalistyczną oraz szczepienia nie mogą mieć objawów infekcji (katar, kaszel, gorączka).
- W razie wystąpienia danych objawów tuż przed wizytą należy ją odwołać i poprosić o umówienie na teleporadę.
- Weryfikacja pacjentów zapisywanych w ramach pakietów ubezpieczeniowych następuje w dniu wizyty
Nie, przychodnia nie wykonuje testów i nie przeprowadza szczepień na COVID-19.
Informacji na temat miejsc wykonujących powyższe usługi można szukać na stronie:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepienie-przeciwko-covid-19
https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa
Informator o terminach leczenia
Zakład opieki zdrowotnej ma obowiązek wydania kserokopii dokumentacji medycznej pacjentowi (w formie papierowej lub elektronicznej), jego przedstawicielowi ustawowemu albo osobie upoważnionej przez pacjenta. W tym przypadku niezbędne jest przedstawienie w przychodni pełnomocnictwa sporządzonego na piśmie i własnoręcznie podpisanego przez pacjenta. Podpis nie musi być urzędowo poświadczony (druk pełnomocnictwa).
Do dokumentacji medycznej pacjenta oprócz jego samego i upoważnionych przez niego osób wgląd mogą mieć też inne podmioty i organy uprawione na podstawie odrębnych przepisów. Dotyczy to m.in. ministra zdrowia, sądów, ZOZ-ów, organów rentowych czy zakładów ubezpieczeń. Historia choroby może być również udostępniona szkole wyższej lub jednostce badawczo-rozwojowej do wykorzystania dla celów naukowych
Decyzję o wydaniu dokumentacji medycznej podejmuje kierownik zakładu lub osoba przez niego upoważniona
Wydawanie pierwszej kopii dokumentacji medycznej jest bezpłatne.
Podstawy prawne
Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U.2011 nr 112 poz.654)
Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz.U. 2009 nr 52 poz. 417)
Transport sanitarny na zlecenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego
A. Transport sanitarny bezpłatny
Pacjentowi na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego), przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, i z powrotem, w przypadkach:
- konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej (np. gdy lekarz podczas wizyty domowej lub w miejscu udzielania świadczeń ambulatoryjnych stwierdzi zły stan zdrowia pacjenta i potrzebny jest transport do szpitala) z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia – w takich sytuacjach wzywane jest pogotowie ratunkowe
- wynikających z potrzeby zachowania ciągłości leczenia (np. transport pacjenta z jednego szpitala do drugiego w celu wykonania np. badań lub kontynuacji leczenia)
W przypadku dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającej korzystanie ze środków transportu publicznego, przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego w celu odbycia leczenia do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie i z powrotem.
B. Transport sanitarny finansowany w 40% ze środków publicznych
Gdy ze zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego wynika, że pacjent jest zdolny do samodzielnego poruszania się bez stałej pomocy innej osoby, ale przy korzystaniu ze środków transportu publicznego wymaga pomocy innej osoby lub środka transportu publicznego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych, przejazd środkami transportu sanitarnego jest finansowany w 40% ze środków publicznych w przypadku:
- chorób krwi i narządów krwiotwórczych
- chorób nowotworowych
- chorób oczu
- chorób przemiany materii
- chorób psychicznych i zaburzeń zachowania
- chorób skóry i tkanki podskórnej
- chorób układu krążenia
- chorób układu moczowo-płciowego
- chorób układu nerwowego
- chorób układu oddechowego
- chorób układu ruchu
- chorób układu trawiennego
- chorób układu wydzielania wewnętrznego
- chorób zakaźnych i pasożytniczych
- urazów i zatruć
- wad rozwojowych wrodzonych, zniekształceń i aberracji chromosomowych
Stopień niesprawności ubezpieczonego określa lekarz ubezpieczenia zdrowotnego dokonując wpisu w dokumentacji medycznej oraz dokumentacji prowadzonej na potrzeby podmiotów zobowiązanych do finansowania świadczeń opieki zdrowotnej ze środków publicznych, oraz wydaje zlecenie na przewóz.
Powyższe oznacza, że transport sanitarny zostanie sfinansowany w 40% ze środków publicznych przy jednoczesnym spełnieniu trzech warunków:
- zlecenie na taki transport wystawi lekarz ubezpieczenie zdrowotnego
- uprawnioną jest osoba, która przy korzystaniu ze środków transportu publicznego wymaga pomocy innej osoby lub środka transportu publicznego dostosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych
- o ile osoba ta cierpi na jedną z chorób wymienionych w rozporządzeniu
W innych przypadkach przejazd środkami transportu sanitarnego do zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, tam i z powrotem, jest odpłatny.
Transport sanitarny daleki w POZ
Transport sanitarny „daleki” w POZ – świadczenie realizowane na zasadach określonych zarządzeniem Prezesa Funduszu, przysługujące świadczeniobiorcom znajdującym się na listach lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, gdy występuje konieczność realizacji przewozu pacjenta na odległość przekraczającą „tam i z powrotem” 120 km łącznie.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej konsultuje merytorycznie i ustala zasadność realizacji wniosków pacjentów, którzy są na jego aktywnej liście. Lekarz POZ wskazuje realizatora transportu.
Z transportu dalekiego w POZ można korzystać w następujących sytuacjach.
A. Powrót pacjenta z nieplanowanego leczenia poza granicami kraju
1) Gdy z przyczyn losowych pacjent korzystał ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalu poza granicami kraju, jego stan zdrowia w momencie uzyskania wypisu ze szpitala jest stabilny, ale nie pozwala na samodzielny powrót do miejsca zamieszkania. Transport przysługuje od granicy Polski do miejsca zamieszkania pacjenta.
2) Gdy z przyczyn losowych pacjent korzystał ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalu poza granicami kraju, jego stan zdrowia pozwala na uzyskanie wypisu, nie ma medycznych przeciwwskazań do transportu sanitarnego realizowanego przez POZ, a pacjent wymaga kontynuacji leczenia w kraju. Transport jest realizowany od granicy Polski do najbliższego, ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta zakładu opieki zdrowotnej, udzielającego świadczeń we właściwym zakresie.
W sytuacji 1) i 2) do wniosku należy dołączyć zaświadczenie z uzasadnieniem, sporządzone w języku polskim, przygotowane przez zagraniczny szpital, w którym udzielono świadczeń zdrowotnych.
B. Korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej w kraju
3) Gdy z przyczyn uzasadnionych wskazaniami medycznymi, pacjent musi pozostawać pod stałą opieką danego specjalisty (poradni specjalistycznej), a jego ogólny stan zdrowia nie pozwala na samodzielny dojazd do najbliższej poradni położonej w odległości od miejsca zamieszkania przekraczającej łącznie tam i z powrotem 120 km. Transport jest realizowany od miejsca zamieszkania pacjenta do najbliższego świadczeniodawcy, który udziela świadczeń w danym zakresie, i z powrotem; w celu zapewnienia ciągłości sprawowanej opieki specjalistycznej.
4) Gdy z przyczyn uzasadnionych wskazaniami medycznymi pacjent korzysta z wysokospecjalistycznych świadczeń ambulatoryjnych, realizowanych jedynie przez niektóre poradnie, odległość do poradni z miejsca zamieszkania pacjenta w sumie przekracza tam i z powrotem 120 km, a ogólny stan zdrowia pacjenta nie pozwala na samodzielny dojazd do poradni. Dotyczy odpowiednio procedur kwalifikacji wstępnej pacjentów do świadczeń wysokospecjalistycznych, realizowanych na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń wysokospecjalistycznych. Transport przysługuje z miejsca zamieszkania pacjenta do świadczeniodawcy wskazanego na skierowaniu na transport sanitarny i z powrotem.
W sytuacji 3) i 4) do wniosku należy dołączyć zaświadczenia z uzasadnieniem, z poradni specjalistycznej, która ma wykonać świadczenie.
C. Wnioskowanie o transport sanitarny daleki
- O transport sanitarny daleki może wystąpić pacjent, członek jego rodziny lub opiekun prawny.
- Wniosek potwierdza lekarz POZ, do którego zadeklarowany jest pacjent, wskazując na wniosku, kto ma transport zrealizować.
- Wniosek należy złożyć w oddziale właściwym ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta.
- Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie z uzasadnieniem:
- od świadczeniodawcy udzielającego świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, do którego pacjent jest kierowany
- w przypadku pacjenta przebywającego poza granicami kraju: od świadczeniodawcy udzielającego świadczeń szpitalnych poza granicami kraju
- Wniosek wraz z zaświadczeniem należy złożyć w Oddziale najpóźniej w dniu roboczym poprzedzającym datę transportu.
- Wniosek można wysłać faksem pod numer 091 425 10 98, wskazując numer faksu zwrotnego. W przypadku przesłania dokumentów faksem, konieczne jest dostarczenie do Oddziału NFZ także oryginałów dokumentów.
- Wnioski są rozpatrywane niezwłocznie, o ile spełniają warunki i zostały poprawnie wypełnione.
- Dyrektor Oddziału NFZ, po rozpatrzeniu wniosku, wydaje pisemną zgodę na transport w ramach usługi transportu dalekiego w POZ lub odmawia zgody na transport daleki w POZ.
D. Transport sanitarny daleki w POZ jako usługa dodatkowa
Wprowadzenie usługi transportu sanitarnego dalekiego nie zmienia dotychczasowych, ustawowych uprawnień pacjentów do transportu sanitarnego, jak również nie zmienia zasad zlecenia i finansowania transportu sanitarnego w innych rodzajach świadczeń opieki zdrowotnej.
Pozostałe przewozy w POZ powinny być wykonywane na dotychczasowych zasadach tj. w ramach kwoty określonej stawką kapitacyjną dla transportu sanitarnego w POZ, bez konieczności składania wniosku do ZOW NFZ.
Co nie jest transportem dalekim:
- przewóz pacjenta np. na badania diagnostyczne czy konsultacje do zakładu opieki zdrowotnej, na leczenie szpitalne itp. – jest to transport realizowany na dotychczasowych zasadach i finansowany w ramach stawki kapitacyjnej w POZ
- przewóz pacjenta w trakcie hospitalizacji do innego zakładu opieki zdrowotnej celem kontynuacji leczenia lub wykonania specjalistycznych badań w innym zakładzie – zlecenie wystawia lekarz prowadzący leczenie w trakcie hospitalizacji
- przewóz pacjenta do poradni specjalistycznej, jeśli po zakończeniu hospitalizacji pacjent otrzyma ze szpitala zlecenie dalszego leczenia w tej poradni – skierowanie na transport sanitarny wystawia lekarz prowadzący leczenie w trakcie hospitalizacji
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, art. 41. Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135
- Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych
- Zarządzenie Nr 72/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 3 listopada 2009 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna
Skargi i wnioski
Każdy obywatel ma prawo złożyć skargę lub wniosek
Skarga może dotyczyć w szczególności zaniedbania lub nienależytego wykonywania zadań przez Rzecznika Praw Pacjenta lub pracowników Biura Rzecznika Praw Pacjenta. Może dotyczyć także naruszenia praworządności, przewlekłego lub biurokratycznego prowadzenia spraw.
Wniosek może dotyczyć m.in. ulepszenia organizacji i poprawy funkcjonowania Biura Rzecznika Praw Pacjenta, wzmocnienia praworządności, zapobiegania nadużyciom. Może dotyczyć także lepszego zaspakajana potrzeb oraz z efektywniejszego wykonywania zadań przez Rzecznika Praw Pacjenta.
Skargi i wnioski przyjmowane są w przychodni Malvita w formie:
- wpisu do zeszytu skarg i wniosków
- maila: przychodnia@malvita.pl
- pisma do dyrekcji – skrzynka przy rejestracji z napisem „Do dyrekcji”
- kontaktu osobistego z kierownikiem – po uprzednim umówieniu się w rejestracji
Skargi, wnioski i petycje można składać do Rzecznika Praw Pacjenta:
• pisemnie na adres: Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
Płocka 11/13, 01-231 Warszawa
• pocztą elektroniczną na adres: kancelaria@rpp.gov.pl
• poprzez ePUAP (Adres skrzynki ePUAP: /RzPP/skrytka)
• osobiście w siedzibie Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie pobytu na terenie innego państwa członkowskiego UE.
EKUZ może zostać wydana wyłącznie osobom, które mają ubezpieczenie zdrowotne.
Korzystając z EKUZ zagranicą pamiętaj, że leczysz się zgodnie z zasadami systemu danego kraju.
Idąc do lekarza upewnij się, że honoruje EKUZ.
Wszelkie informacje o tym jak wyrobić kartę EKUZ na stronie: NFZ
Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową wystawia Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego – lekarz rodzinny – o ile brak jest przeciwwskazań do takiego leczenia.
Kolejne skierowanie można złożyć do oddziału wojewódzkiego NFZ po upływie 12 miesięcy od zakończenia poprzedniego leczenia uzdrowiskowego.
Na leczenie uzdrowiskowe mogą być kierowani jedynie pacjenci wystarczająco sprawni, by odbyć podróż do uzdrowiska, samodzielni, zdolni do samoobsługi i korzystania z zabiegów leczniczych.
W
Czas trwania leczenia uzdrowiskowego
Świadczenia są realizowane w warunkach ambulatoryjnych lub stacjonarnych.
Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny. Pobyt dziecka trwa 27 dni.
Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 (dwadzieścia jeden) dni. Pobyt dziecka jest bezpłatny, natomiast pobyt osoby dorosłej jest częściowo odpłatny.
Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 (dwadzieścia osiem) dni, jest bezpłatny.
Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 (dwadzieścia osiem) dni, jest częściowo odpłatny.
Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci trwa od 6 do 18 (od sześciu do osiemnastu) dni.
Wszelkie informacje: NFZ
Przeglądarka skierowań na leczenie uzdrowiskowe – sprawdź
https://skierowania.nfz.gov.pl/
* Zakłady wymienione w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 19 czerwca 1997 roku o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest ( Dz.U. z 2017 r. poz. 2119 z późn. zm )
Jeśli nie możesz skorzystać z proponowanego przez Fundusz leczenia, możesz je zwrócić. Rezygnacji należy dokonać niezwłocznie, pisemnie, z podaniem powodu rezygnacji. Oceny rezygnacji dokonuje oddział wojewódzki NFZ na podstawie pisemnego i udokumentowanego uzasadnienia pacjenta oraz przedstawionej dokumentacji medycznej. Oddział uznaje zwrot za zasadny w szczególnych przypadkach m.in. z powodu nagłego wypadku losowego; choroby świadczeniobiorcy (np. pobyt w szpitalu); szczególnie ważnej sytuacji rodzinnej lub życiowej, zaplanowanej po złożeniu a przed otrzymaniem potwierdzonego skierowania (np. planowe leczenie, ślub osób najbliższych) ) oraz udokumentowaniu wyznaczonego terminu szczepienia kolidującego z przyznanym terminem leczenia.
Każda pisemna prośba dotycząca zmiany miejsca bądź terminu leczenia traktowana jest jak REZYGNACJA z leczenia.
Jeśli rezygnacja zostanie uznana za zasadną, otrzymasz nowy termin leczenia w ramach możliwości oddziału (przesunięcie leczenia maksymalnie o 1-2 turnusy bez możliwości przesuwania na odległe terminy, np. w zimie na okres letni).
Jeśli rezygnacja nie zostanie uznana za zasadną, skierowanie zostanie odesłane do lekarza kierującego na leczenie, o czym również zostaniesz poinformowany.
Prawa pacjenta
Biuro Rzecznika Praw Pacjenta:
ul. Płocka 11/13
01-231 Warszawa
kancelaria@rpp.gov.pl
fax: (22) 506 50 64
Telefoniczna Informacja Pacjenta:
800 190 590
(czynna całą dobę)
Tu znajdziesz informacje dotyczące szczepień, szczepionek oraz aktualnego kalendarza szczepień: szczepienia ochronne
Przygotowanie do USG jamy brzusznej
Dzień przed badaniem:
- Stosuj dietę lekkostrawną, z wyłączeniem surowych jarzyn, owoców i ciemnego pieczywa.
- Dodatkowo możesz przyjąć Espumisan 3 x 2 kapsułki. Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi przeszkodę dla ultradźwięków. Można go kupić w aptece bez recepty.
6 godzin przed badaniem:
- Nie przyjmuj pokarmów.
- Nie pij żadnych płynów poza niesłodzoną wodą niegazowaną, w szczególności nie pij kawy i mocnej herbaty.
- Nie pal tytoniu.
- Nie żuj gumy.
2 godziny przed badaniem:
- Wypij 1 do 4 szklanek wody niegazowanej i nie oddawaj moczu. Ilość wypitego płynu potrzebna do wypełnienia pęcherza jest zależna od czynników indywidualnych. Wypełnij pęcherz w taki sposób, aby był średnio wypełniony, ale nie maksymalnie.
Przygotowanie do USG dopplera
To badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wyjątek stanowią badania wykonywane przez powłoki brzuszne: badanie tt. nerkowych, aorty brzusznej, tt. trzewnych (pnia trzewnego i tt. krezkowych), układu wrotnego, żyły głównej dolnej, żył biodrowych – tutaj obowiązuje przygotowanie jak do badania USG jamy brzusznej:
Dzień przed badaniem
- dieta lekkostrawna, z wyłączeniem jarzyn, owoców, ciemnego pieczywa
- Espumisan 3 x 2 kapsułki. Preparat ma na celu usunięcie powietrza z przewodu pokarmowego, które stanowi przeszkodę dla ultradźwięków
6 godzin przed badaniem
- nie przyjmować pokarmów
- nie przyjmować płynów gazowanych i słodzonych (można pić wodę niegazowaną)
- nie palić tytoniu
- nie żuć gumy
Przygotowanie pacjenta do badania krwi:
- Na pobranie krwi należy zgłosić się rano, najlepiej między godziną 7:00 a 10:00. W przypadku badań pilnych i/lub na zlecenie lekarza dopuszcza się możliwość pobrania krwi w innych porach dnia.
- Pacjent powinien być na czczo tzn. po minimum 10-12 godzinnym wstrzymaniu się od przyjmowania posiłków i płynów. Po przespanej nocy, nie po intensywnym wysiłku fizycznym.
- W przypadku przyjmowania leków, pacjent powinien skonsultować z lekarzem czas ich zażycia w dniu pobrania.
- Przy monitorowaniu leku, krew pobieramy przed kolejną dawką.
- Krew powinna być pobrana po kilkuminutowym odpoczynku, należy unikać wysiłku fizycznego.
- Wyjątkowo dozwolone jest wypicie niewielkiej ilości wody bez dodatków.
- Krew pobierana jest z wykorzystaniem aspiracyjno-próżniowego systemu pobierania krwi.
Przygotowanie pacjenta do badania moczu:
- Przed planowanym badaniem moczu Pacjent powinien zaopatrzyć się w jednorazowy pojemnik do badania moczu (dostępny w aptece).
- Przed pobraniem moczu do badań laboratoryjnych Pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego.
- Co najmniej jeden dzień przed planowanym pobraniem moczu do badań laboratoryjnych zaleca się zachowanie abstynencji płciowej.
- Nie zaleca się pobierania moczu do badań laboratoryjnych w trakcie krwawienia miesięcznego oraz 2-3 dni przed i po menstruacji.
- W przypadku wykonywania badania moczu u dzieci dopuszcza się pobieranie materiału do specjalnych woreczków (dostępne w aptece).
- Mocz do badań laboratoryjnych powinien być pobrany z zachowaniem ogólnie obowiązujących zasad higieny (po dokładnym umyciu zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu ciepłej wody i mydła). Nie należy stosować w tym celu specjalnych środków dezynfekcyjnych i odkażających.
Pobieranie moczu do badania ogólnego:
- Do badania ogólnego należy przynieść pierwszą, poranną próbkę moczu.
- Mocz należy pobrać z tzw. środkowego strumienia: pierwszą porcje moczu należy oddać do toalety, następnie porcję około 50 ml oddać do wcześniej przygotowanego pojemnika.
- Pojemnik dokładnie zakręcić i podpisać nazwiskiem i imieniem.
- Mocz dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie.
- Istnieje możliwość wykonania badań laboratoryjnych z próbek moczu pobranych w innych porach dnia, w tych przypadkach interpretacja wyników powinna uwzględniać godzinę pobrania.ń.
Badanie cholesterolu całk. , cholesterolu HDL, cholesterolu LDL i triglicerydów ,(LIPIDOGRAM):
- Krew pobiera się rano między godziną 7:00 a 10:00.
- W dniu badania Pacjent powinien być na czczo.
- W dniu poprzedzającym badanie ostatni posiłek (lekko strawna kolacja) powinien być przyjęty około godziny 17-18:00.
- Na 2-3 dni przed badaniem należy wstrzymać się od spożycia alkoholu.
- Zalecane jest, aby w okresie 1-2 tygodni poprzedzających badanie stosować normalną – zrównoważoną dietę i nie stosować głodówek.
Doustny test tolerancji glukozy:
- Testy nie wykonuje się, jeżeli rozpoznanie cukrzycy jest oczywiste na podstawie pojedynczych oznaczeń glikemii.
- W przypadku złego samopoczucia należy fakt ten zgłosić personelowi przeprowadzającemu test.
- W trakcie testu nie wolno oddalać się z miejsca przeprowadzania badania.
- W trakcie trwania testu pacjent powinien wstrzymać się od przyjmowania posiłków i napojów, palenia papierosów.
- Po dwóch godzinach od podania glukozy pobiera się krew po raz drugi.
- Po pierwszym pobraniu krwi Pacjent otrzymuje roztwór glukozy, który należy wypić w ciągu 5 minut.
- Krew pobiera się na czczo w godzinach między 7:00 a 10:00.
- Krew do badania pobiera się dwukrotnie: na czczo i po 120 minutach od obciążenia 75 g glukozy
PROLAKTYNA
- Krew pobiera się na czczo, w godzinach rannych, najlepiej po godzinie od momentu obudzenia się.
- Przed wykonaniem badania nie należy masować piersi i podejmować współżycia.
- Podczas trwania testu pacjent powinien wstrzymać się od przyjmowania posiłków i napojów oraz unikać wysiłku fizycznego.
- Po pierwszym pobraniu krwi pacjent otrzymuje 1 tabletkę (10 mg) metoklopramidu, którą należy popić wodą.
- Krew pobiera się po 60 i 120 minutach od momentu podania leku/lub wg wskazań lekarza.
Cytologia polega na badaniu narządów rodnych kobiety poprzez wprowadzenie wziernika do pochwy i pobraniu próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Badanie cytologiczne pozwala wykryć zmiany, które zaszły w obrębie szyjki macicy, nawet w bardzo wczesnej fazie. Wykonywane jest na fotelu ginekologicznym, jest praktycznie bezbolesne i trwa razem z przygotowaniem kilka minut.
Sposób przygotowania do badania
- Materiał do badania cytologicznego pobierany jest przed badaniem ginekologicznym, badaniem USG transwaginalnym i innymi badaniami z pochwy i/lub szyjki macicy np. pobraniem posiewów.
- Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego – najlepiej w pierwszej połowie cyklu.
- Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków/preparatów dopochwowych, tamponów ani irygacji (płukania pochwy).
- Co najmniej 24 h przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych.
- 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, przezpochwowemu badaniu USG oraz pobieraniu posiewów ani wymazów z kanału szyjki macicy.
- W przypadku wystąpienia stanu zapalnego narządu rodnego (mogą o tym świadczyć m.in. upławy), należy najpierw wyleczyć stan zapalny i dopiero zgłosić się na badanie.
Ważne informacje, o które zapyta Cię lekarz
Przed wizytą u lekarza dobrze jest przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, wyliczyć długość trwania cyklu oraz przygotować informacje o stosowaniu ewentualnych leków oraz antykoncepcji (dobrze, jeśli znamy nazwy), przebytych i przewlekłych chorobach, ciążach oraz porodach.
Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego.
Testy alergiczne wykonuje się w celu potwierdzenia czynnika, który wywołuje występujące u pacjenta reakcje alergiczne. Lekarz na podstawie wywiadu i badania wybiera, które testy i z jakimi alergenami wykonać dla oceny uczulenia u danego pacjenta.
Na przedramię lub plecy nanosi się kropelki różnych zawiesin zawierających alergeny oraz kropelki z kontrolą dodatnią i ujemną. Następnie przez krople pielęgniarka delikatnie nakłuwa naskórek przy pomocy jednorazowych małych lancecików. Na skutek nakłucia pod naskórek przedostaje się niewielka ilość roztworu alergenu, który w przypadku uczulenia wywoła zaczerwienienie, pęcherzyk jak po ukłuciu komara i świąd.
Wynik testu odczytywany jest po 15 minutach. Powstałe w kontakcie z alergenem pęcherzyki są mierzone linijką, a ich średnica porównywana do pęcherzyka powstałego w reakcji na kontrolę dodatnią. Wynik testu interpretuje alergolog.
Po 30 – 60 minutach reakcja uczuleniowa ustępuje samoistnie.
Przygotowanie do badania
Przed testami skórnymi nie są wymagane żadne badania dodatkowe.
Wynik testów jest wiarygodny, o ile przed wykonaniem testów pacjent przestrzega poniższych zaleceń.
Przed badaniem:
- 2 tygodnie przed badaniem nie wystawiać skóry na promienie słoneczne lub solarium
- 7 – 14 dni przed testami odstawić leki przeciwalergiczne
- należy poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach (Ranigast, Calcium, witaminy, sterydy oraz leki przeciwdepresyjne mogą wpływać na wynik testu)
- 7 dni przed badaniem nie nakładać na skórę przedramion leków w postaci maści i kremów, szczególnie ze sterydami
W dniu badania:
- nie spożywać czekolady, pomidorów, serów pleśniowych, kapusty, szpinaku, kiełbasy, tuńczyka, ogórków kiszonych
- nie balsamować skóry przedramion
Przeciwwskazania:
- infekcja bakteryjna lub wirusowa do 3 tygodni przed terminem badania
- przyjmowanie antybiotyku do 3 tygodni przed terminem badania
- epizod anafilaktyczny lub ciężki napad astmy do 6 tygodni przed terminem
- choroby skóry: ostra pokrzywka, dermografizm, atopowe zapalenie skóry i zmiany skórne: rumień, obrzęk, bąble, zmiany plamiste, nadmierne złuszczanie naskórka
- ciąża
- nasilenie objawów takich jak: kaszel, katar, duszność, łzawienie, w dniu badania
Na pierwsza wizytę do specjalisty zalecane jest wykonanie i przyniesienie wyników następujących badań:
- Alergolog: morfologia z rozmazem, RTG klatki piersiowej – tylko dorośli
- Endokrynolog: TSH
- Kardiolog : EKG, Lipidogram, jonogram, kreatynina, cukier
- Urolog : mocz badanie ogólne
W zależności od zabiegów należy zakupić:
Gazy 2 – 4 szt. (1 szt. – 1 metr 2)
Obuwie na zmianę
Strój sportowy
Lek (zabieg z lekiem)
Ręcznik kąpielowy
Bandaż
Okolice ciała poddawane zabiegom powinny być czyste i odtłuszczone.
Informacje o programach profilaktycznych finansowanych ze środków publicznych dostępne są na stronie:
PROFILAKTYKA
Program profilaktyki raka piersi (mammografia)
Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)
Program profilaktyki gruźlicy
Program badań prenatalnych
Program profilaktyki chorób układu krążenia
Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP)
Program profilaktyki raka piersi (mammografia)
Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat, które spełniają jedno z poniższych kryteriów:
- nie miały wykonywanej mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat;
- otrzymały w ramach programu profilaktyki raka piersi pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po 12 miesiącach z powodu obciążenia następującymi czynnikami ryzyka:
- rak piersi wśród członków rodziny (matka, siostra, córka)
- mutacja w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2;
- nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym.
Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)
Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat:
- które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
- obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV – typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.
Program profilaktyki gruźlicy
Program adresowany jest do osób powyżej 18. roku życia, które nie miały w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, a w szczególności:
- miały bezpośredni kontakt z osobami z już rozpoznaną gruźlicą;
- mają trudne warunki życiowe, mogące znacząco wpłynąć na wystąpienie choroby (osoby niepełnosprawne, obciążone długotrwałą chorobą, obciążone problemem alkoholowym i narkomanią, bezdomne, długotrwale bezrobotne).
Program badań prenatalnych
Program adresowany jest do kobiet w ciąży spełniających co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
- wiek powyżej 35 lat;
- wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
- stwierdzenie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
- znacznie zwiększone ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową;
- stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Program profilaktyki chorób układu krążenia
Program adresowany jest do osób, które:
- mają 35, 40, 45, 50 lub 55 lat;
- złożyły deklarację wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej;
- u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia i które w okresie ostatnich pięciu lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach profilaktyki chorób układu krążenia, obciążonych następującymi czynnikami ryzyka:
- nadciśnienie tętnicze krwi (wartości ciśnienia tętniczego powyżej 140/90 mmHg),
- podwyższone stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu,
- triglicerydów i niskie stężenie HDL-cholesterolu,
- palenie tytoniu,
- niska aktywność ruchowa,
- nadwaga i otyłość,
- upośledzona tolerancja glukozy,
- wzrost stężenia fibrynogenu,
- wzrost stężenia kwasu moczowego,
- nadmierny stres,
- nieracjonalne odżywianie,
- płeć męska,
- obciążenia genetyczne.
Program profilaktyki chorób odtytoniowych (w tym POChP)
Etap podstawowy adresowany jest do osób powyżej 18. roku życia palących papierosy, w tym – w zakresie diagnostyki POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) – do kobiet i mężczyzn pomiędzy 40. a 65. rokiem życia,
- którzynie mieli wykonanych badań spirometrycznych w ramach programu profilaktyki POChP w ciągu ostatnich trzech lat,
- u których nie zdiagnozowano wcześniej, w sposób potwierdzony badaniem spirometrycznym, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli lub rozedmy.
Etap specjalistyczny adresowany jest do osób uzależnionych od palenia tytoniu, skierowanych z etapu podstawowego programu realizowanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub z oddziału szpitalnego oraz zgłaszających się bez skierowania.
Co to jest szczepionka?
Jakie są przeciwskazania do szczepień?
Co to jest niepożądany odczyn poszczepienny?
Podstawowe zasady realizacji szczepień:
– osoba wchodząca do poczekalni dezynfekuje dłonie;
– między osobami w poczekalni powinna być zapewniona odległość min. 1,5 m;
– osoba wchodząca do poczekalni oraz gabinetu ma osłonę ust i nosa;
– poczekalnia wietrzona jest raz na 1h w sposób bezpośredni;
– pomieszczenie w którym jest wykonywane szczepienie oraz punkt badań są wietrzone raz na 1h przez co najmniej 5 minut.
– punkt badań i stanowisko szczepień są na bieżąco dezynfekowane;
– raz na godzinę dezynfekuje się klamki, poręcze, oparcia krzeseł, podłogę w poczekalni;
– miedzy osobą badaną a szczepioną zapewniony jest odstęp,
– osoba przed szczepieniem wypełnia w poczekalni ankietę lub przynosi ją wypełnioną ze sobą.
Co to jest szczepionka?
Jakie są przeciwskazania do szczepień?
Wskazaniem do opóźnienia szczepienia – do czasu ustąpienia objawów i poprawy stanu pacjenta jest choroba przebiegająca z wysoką gorączką lub zaostrzenie choroby przewlekłej.
Szczepionek żywych nie należy podawać w przypadku:• ciężkich wrodzonych i nabytych niedoborów odporności,
• białaczki, chłoniaków,
• uogólnionego procesu nowotworowego,
• chemioterapii, radioterapii, wysokiej dawki sterydów,
• przeszczepienia szpiku,
• transplantacji narządów,
• ciąży.Specyficznymi przeciwwskazaniami do podania danej szczepionki może być również:• nadwrażliwość na składniki wchodzące w skład szczepionki,
• niepożądany odczyn poszczepienny po podaniu poprzedniej dawki szczepionki.
Co to jest niepożądany odczyn poszczepienny?
Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) jest to zaburzeniem stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie 4 tygodni po podaniu szczepionki. Wyjątek stanowią odczyny po szczepieniu BCG –w tych wypadkach kryterium czasowe jest znacznie wydłużone, co wynika ze specyfiki szczepionki.
Niepożądane odczyny poszczepienne są wynikiem:
• przypadkowo występujących objawów zaburzenia zdrowia występujących w tym samym czasie co szczepienie,
• nieprawidłowego wykonania szczepienia lub wadą szczepionki,
• indywidualnej reakcji organizmu osoby szczepionego na podanie szczepionki,
• działania samej szczepionki (np. uczulenie na jej składnik), co najczęściej jest związane z niezastosowaniem się do przeciwskazań dotyczących podania danej szczepionki.
Tak szeroka definicja odczynu poszczepiennego zapewnia wykrycie również rzadkiego odczynu, zupełnie nowego, czy tylko czasowo związanego ze szczepieniem.
Każde zaburzenie stanu zdrowia mogące mieć związek ze szczepieniem podlega zgłoszeniu przez lekarza. Lekarz na podstawie objawów klinicznych oraz badania lekarskiego podejmuje decyzję o zasadności zgłoszenia danego przypadku do nadzoru jako podejrzenie NOP, kierując się listą NOP wymienioną w załączniku do Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania oraz prawdopodobną lub ustaloną etiologią rozpoznanych zaburzeń.
Każdy zgłoszony na formularzu zgłoszenia NOP jest analizowany i kwalifikowany na podstawie kryteriów opracowanych przez światowych ekspertów. Wyniki są ostatecznie gromadzone, rejestrowane, analizowane i weryfikowane w Zakładzie Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny i udostępniane w Biuletynie Szczepienia Ochronne.
Źródło:
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 roku w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania. Dz.U., 2010 r., Nr 254, poz. 1711.
Więcej informacji na stronie:
Szczepienia chronią nas przed zachorowaniem, ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią z powodu choroby zakaźnej. Mają szczególne znaczenie w czasie pandemii COVID-19. Sprawdź, jak zadbać o Twoje dziecko i siebie
Edukacja przedporodowa
Patronaż
Pielęgnacja niemowląt
Gorączka
Przeziębienie i grypa
Biegunka
Kalendarz szczepień
Bilanse
Edukacja przedporodowa
Na zajęcia z edukacji przedporodowej można zapisać się w przychodni Malvita w ramach kontraktu z NFZ. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w piątki.
Na zajęcia można zapisać się osobiście w przychodni, telefonicznie lub mailowo.
Podstawą prowadzenia edukacji przedporodowej dla kobiet w ciąży jest opracowany przez położną POZ plan edukacji obejmujący praktyczne i teoretyczne przygotowanie do porodu, połogu, karmienia piersią i rodzicielstwa (także w przypadku świadczeń realizowanych w formie grupowej),
Począwszy od 21 tygodnia ciąży aż do rozwiązania położna środowiskowa sprawuje opiekę w formie spotkań odbywających się:
– od 21 do 31 tygodnia ciąży – do 10 spotkań
– od 32 tyg. ciąży do porodu – max do 16 spotkań
to wizyta położnej po porodzie w domu.
Często po porodzie pojawia się wiele pytań dotyczących połogu czy pielęgnacji noworodka, dlatego też tak pomocna jest wizyta położnej. Rozwieje ona wątpliwości na temat zdrowia „mamy” i pielęgnacji dziecka, pomoże upewnić się, czy wszystko jest w porządku.
Jak wygląda wizyta położnej?
Wizyta położnej trwa przeciętnie ok 30 min. W tym czasie można zadawać wszelkie nurtujące pytania np. o ulewanie, kolki, wybór mleka modyfikowanego, szczepienia, badania, dietę podczas karmienia, antykoncepcję. Podczas wizyty można uzyskać informacje jak przewijać dziecko, jak je kąpać, ubierać. Poza tym położna obejrzy dziecko. Sprawdzi, jak goi się rana po cesarskim cięciu lub krocza. Jeśli trzeba, położna usunie szwy. Położna obejrzy twoje piersi, nauczy przystawiania dziecka do piersi. Sprawdzi, jak wygląda skóra dziecka, jak goi się pępek.
Ile wizyt patronażowych przysługuje po urodzeniu dziecka?
Wizyty patronażowe położnej wykonuje się między 1 a 6 tygodniem życia dziecka w zależności od potrzeby. Na wizytę można umówić się osobiście w przychodni, telefonicznie lub mailowo. Warunkiem jest zapisanie dziecka do przychodni. Deklarację można wypełnić również podczas wizyty położnej. Podpisany dokument przekazujemy położnej.
Wizyty patronażowe mają na celu:
1) opiekę nad noworodkiem lub niemowlęciem, w tym:
- obserwację i ocenę rozwoju fizycznego w zakresie: adaptacji do środowiska zewnętrznego,
- stanu skóry i błon śluzowych, pępka, wydalin, wydzielin, rozwoju psychoruchowego,
- funkcjonowania narządów zmysłów,
- ocenę odruchów noworodka, sposobu oraz technik karmienia,
- wykrywanie objawów patologicznych,
- ocenę relacji rodziny z noworodkiem;
2) prowadzenie edukacji zdrowotnej i udzielanie porad w zakresie: pielęgnacji noworodka, karmienia piersią, szczepień ochronnych, badań profilaktycznych, opieki medycznej, socjalnej oraz w zakresie laktacji, kontroli płodności;
Po zakończeniu wizyt patronażowych położna przekazuje opiekę nad niemowlęciem pielęgniarce podstawowej opieki zdrowotnej.
Pielęgnacja niemowląt
- Przewijamy
Pieluszki trzeba zmieniać nawet kilkanaście razy na dobę, każdorazowo po zrobieniu kupki jednak nie rzadziej, niż co trzy godziny. Rodzice muszą zwracać baczną uwagę na skórę pupy ich maleństwa, aby nie doszło do odparzeń. Sama zmiana pieluchy to nie wszystko.
Skórę, a zwłaszcza wszelkie zagłębienia i fałdki, należy dokładnie oczyszczać. Świetnie sprawdzą się specjalne chusteczki nawilżające. Nie warto jednak kupować ich „na zapas”, w dużych ilościach. Może okazać się, że skóra naszego szkraba zareaguje alergią.
Podczas oczyszczania pupy trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kierunku u dziewczynek (od cewki moczowej do pupy), a u chłopców o nieodciąganiu napletka.
Po zrobieniu przez maluszka kupki dobrze jest umyć dodatkowo pupę. Wystarczy woda i mydło lub żel do mycia przeznaczony dla dzieci od pierwszych dni życia. Po myciu osuszamy skórę ręcznikiem, ale nie pocierając, a raczej delikatnie przykładając. Oczyszczoną skórę możemy pokryć cienką warstwą kremu przeciw odparzeniom. Dobrze jest przed założeniem świeżej pieluszki, pozwolić dziecku na poleżenie z gołą pupą. Dostęp powietrza niewątpliwie wpłynie na kondycję skóry (profilaktycznie przeciw odparzeniom oraz pomocniczo, gdy pojawią się zmiany).
Zmieniając pieluszkę, unosimy pupę, nigdy natomiast nie ciągniemy za nóżki.
- Kąpiemy niemowlaka
Zaczynamy od przygotowania akcesoriów niezbędnych podczas kąpieli: mydełka lub żelu do mycia ciałka, szamponu, oliwki lub balsamu nawilżającego, szczoteczki do włosów, kremu przeciw odparzeniom, a także ręcznika, świeżej pieluszki i czystego ubranka.
Nalewamy wody do wanienki. W pomieszczeniu, w którym myjemy niemowlę, musi być ciepło. Temperaturę wody sprawdzamy specjalnym termometrem. Optymalną temperaturą jest 37ºC. Dno wanienki dobrze jest wyłożyć pieluszką tetrową.
Następnie rozbieramy maleństwo – zdejmujemy ubranko i pieluszkę, a w przypadku kupki oczyszczamy pupę wodą z mydłem przed włożeniem do wanienki.
Niezmiernie ważny podczas kąpieli jest chwyt dorosłego. Dziecko musi być trzymane pewnie i stabilnie. Lewą ręką chwytamy maleństwo pod pachą w taki sposób, aby główka szkraba była ułożona na naszym przedramieniu. Prawą ręką podtrzymujemy pupkę.
Konieczny jest spokój i łagodne ruchy kąpiących, miła atmosfera i zagadywanie do maluszka. Zanurzanie musi być powolne, najlepiej zaczynając od zamoczenia stópek. Strachliwe noworodki warto jest owinąć uprzednio pieluszką tetrową, co pozwoli im pewniej poczuć się w wodzie. Ciałko myjemy delikatnie, zwracając szczególną uwagę na fałdki i zagłębienia. Wykąpane niemowlę osuszmy ręcznikiem, a skórę nawilżamy oliwką, balsamem lub mleczkiem.
- Myjemy buźkę
W miseczce przygotowujemy wodę przegotowaną lub mineralną i nasączamy nią waciki kosmetyczne. Do przemywania oczu użyj sól fizjologiczną. Podczas mycia oczu najważniejszy jest kierunek – od kącika zewnętrznego do wewnętrznego oraz zmiana wacika do oczyszczania drugiego oczka.
Uszy trzeba po kąpieli osuszyć, ale nie wolno wkładać patyczków higienicznych do wnętrza ucha.
Nosek również wystarczy przetrzeć zwilżonym płatkiem. Jeśli zalega w nim wydzielina, można wpuścić do każdego otworu po kropelce soli fizjologicznej i delikatnie oczyścić aspiratorem.
- Obcinamy paznokietki
Malutkie paznokcie potrafią być bardzo ostre a bywa, że po porodzie są dość długie.
Najlepiej zakupić specjalne nożyczki dla niemowląt, gdyż ich zaokrąglone końce zapobiegną przypadkowym zranieniom. Podczas obcinania niezwykle ważna jest delikatność, ale też zdecydowanie. Rączka lub nóżka musi być mocno przytrzymywana. U rączek obcinamy paznokietki na półokrągło, u stóp na prosto (co uchroni przed wrastaniem paznokci). W pierwszych miesiącach życia paznokcie najłatwiej obcina się, gdy niemowlę śpi.
Początkowo czynności pielęgnacyjne mogą wydać się bardzo trudne, zwłaszcza że ciało noworodka wygląda na niezwykle kruche. Trzeba jednak zachować spokój, młodzi rodzice na pewno we wszystkim nabiorą wprawy.
Gorączka
Gorączka u niemowlaka nie powinna być lekceważona. Wprawdzie nie musi oznaczać choroby, ale gorączkę u niemowlęcia trzeba obserwować i obniżać. Szczególnie gorączka u noworodka powinna być sygnałem, że trzeba zgłosić się z dzieckiem do lekarza.
- Kiedy mówimy o gorączce u niemowlaka?
U małego dziecka wewnętrzny termoregulator nie pracuje jeszcze w pełni sprawnie, dlatego temperatura może się podnieść i wtedy, gdy malec nie jest chory. Zasadniczo za normę uznaje się temperaturę do 37,5ºC. Od 38ºC stwierdzamy gorączkę u niemowlaka, przy czym u niemowlęcia 38,5ºC to już gorączka wysoka, wymagająca zbijania środkami farmakologicznymi i kontaktu z lekarzem. U dzieci starszych szybkiego działania wymaga temperatura ok. 39ºC.
- Jakie mogą być przyczyny gorączki u niemowlaka?
Twój malec może być chory, ale równie dobrze jego „gorączka” może oznaczać, że wychodzą mu ząbki albo przesadziłaś z grubością ubranka. Sprawcą może też być płacz. Zatem nie zaszkodzi, jeśli, nim podniesiesz alarm, dziecko rozbierzesz do pieluszki i spróbujesz uspokoić. Jeśli lubi wodę, zrób mu kąpiel nieco chłodniejszą od temperatury ciała (o stopień, maksymalnie dwa). Kiedy podejrzewasz ząbkowanie (malec dodatkowo ślini się, wkłada ręce do buzi), zastosuj łagodzący żel (warto mieć go w domu, nim pojawią się kłopoty, środki takie dostępne są bez recepty, ale nie zapomnij przeczytać ulotki dołączonej do opakowania). Gdy te metody nie pomogą, czas pomyśleć o wizycie u pediatry.
- Sposoby mierzenia temperatury u dziecka
Mierzyć temperaturę dziecku można na kilka sposobów: w pupie, na czole, w uchu bądź w ustach. Bardzo wygodne są termometry douszne na podczerwień, które wsuwa się do ucha dziecka – wynik pokazuje się po sekundzie i jest bardzo dokładny, gdyż błona bębenkowa ma identyczną ciepłotę, co ośrodek termoregulacji w mózgu. Inny mało stresujący sposób to termometr w smoczku. Wygląda jak zwykły gryzaczek, ale w silikonowej części ma czujniki, a w tarczy – wyświetlacz.
Przeziębienie i grypa
Przeziębienie i grypę łączy to, że są chorobami wirusowymi, zakaźnymi i mają zbliżone objawy. Grypę wywołuje odrębny wirus, który co roku zmienia nieco swoje właściwości. Za przeziębienie natomiast odpowiada cała masa wirusów – podobno naliczono ich już ponad 200!
W obu wypadkach do zakażenia dochodzi zwykle drogą kropelkową. Wystarczy, że dziecko będzie chwilę w towarzystwie chorego, który kichnie, nie zasłaniając nosa i ust dłonią. W żłobku czy przedszkolu zdarza się to bardzo często.
Leczenie łóżkiem
Z infekcjami wirusowymi organizm musi uporać się sam. Trzeba mu jednak w tym pomóc, bo walka z drobnoustrojami jest dla niego dodatkowym obciążeniem. Najlepiej, jeśli malucha uda się zapakować do łóżka (leżąc w cieple, człowiek najmniej się męczy). Jeżeli ma wysoką gorączkę i źle się czuje, a tak zwykle jest przy grypie, to prawdopodobnie nie będzie protestować. Przy przeziębieniu może mieć więcej wigoru i wtedy wystarczy zatrzymać go w domu. Nie powinien wychodzić jeszcze przez dwa dni po ustąpieniu gorączki, a do żłobka (czy przedszkola) warto je posłać dopiero po tygodniu, bo w czasie rekonwalescencji jest bardziej narażone na kolejne infekcje.
Leczenie chorego polega głównie na pojeniu. Zapobiega to odwodnieniu, nawilża śluzówki (łatwiej wycierać nos) i wypłukuje z organizmu wirusy. Podawaj maluchowi ciepłe herbatki z cytryną albo sokiem z malin.
Jeżeli maluch nie ma ochoty na jedzenie – nie zmuszaj go.
- Kiedy do lekarzaJeśli od początku dziecko sprawia wrażenie bardzo chorego albo po dwóch-trzech dniach domowej kuracji nie poczuje się lepiej, idź do lekarza. Nie spodziewaj się jednak, że przepisze on antybiotyk, chyba że będzie podejrzewał dodatkowo infekcję bakteryjną. Wyjątkowo może zalecić antybiotyk profilaktycznie, żeby zapobiec powikłaniom.
- Czym się różnią?
- Grypa
Okres inkubacji (rozwoju) wirusa: około dwóch dni od wtargnięcia do organizmu.
Początek choroby: nagły i ostry.
Temperatura: wysoka – nawet powyżej 39 st. C.
Katar: nie zawsze występuje
Kaszel: zwykle się pojawia
Ból gardła: zazwyczaj występuje
Ból głowy: z reguły występuje
Ból mięśni: z reguły występuje
Biegunka: czasami występuje
Nudności, wymioty: czasami występują
Powikłania: mogą się pojawić zwłaszcza po „przechodzonej” grypie. Bywają poważne, np. zapalenie płuc, mięśnia sercowego, stawów, opon mózgowo-rdzeniowych czy mózgu.
- Przeziębienie
Okres inkubacji (rozwoju) wirusa: od czterech do dziesięciu dni
Początek choroby: choroba rozwija się powoli
Temperatura: zwykle nie przekracza 38 st. C
Katar: zawsze towarzyszy infekcji
Kaszel: zawsze towarzyszy infekcji
Ból gardła: zawsze towarzyszy infekcji
Ból głowy: dość często towarzyszy infekcji
Ból mięśni: czasem się pojawia, ale jest słabszy niż przy grypie
Biegunka: występuje rzadko
Nudności, wymioty: prawie się nie zdarzają
Powikłania: zaniedbane przeziębienie może czasem przejść
Biegunka
Biegunka (niektórzy mówią: rozwolnienie) pojawia się, gdy pod wpływem stanu zapalnego spowodowanego toksynami bądź infekcją błona śluzowa jelit zaczyna „przeciekać”. Do jelit przenika duża ilość płynu, czego efektem są rzadkie stolce.
- Jakie są przyczyny rozwolnienia u dzieci?
Zapewne twoje dziecko przynajmniej raz w życiu miało taki dzień, kiedy bardzo często musiało korzystać z toalety, oddając wodniste stolce, a temu wszystkiemu towarzyszył silny ból brzucha. Na pewno od razu doszłaś do wniosku, że męczy je biegunka, i zastanawiałaś się również, co może być jej przyczyną. Bo biegunka – z czego nie każdy zdaje sobie sprawę – może pojawić się z różnych powodów. Oto najczęstsze:
- Biegunka spowodowana przez zatrucie pokarmowe – w tym przypadku toksyny lub bakterie dostają się do organizmu z pożywieniem. Najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych są bakterie – głównie Salmonella, która wywołuje tzw. biegunkę salmonellową, i Shigella powodująca czerwonkę bakteryjną. W pierwszym przypadku wodnistym stolcom towarzyszy gorączka, silne bóle brzucha i wymioty. Czerwonka zaczyna się wystąpieniem papkowatych stolców, które zawierają śluz i krew, potem pojawia się grączka,a dziecko bardzo szybko słabnie.
- Biegunka wirusowa – inaczej grypa żołądkowa lub nieżyt żołądka i jelit – przyczyną tej biegunki są wirusy (najczęściej rotawirus). Dziecko przez 2–3 dni ma objawy przeziębienia, a potem dochodzi do nich ostra biegunka, wymioty i gorączka (nawet 40°C). Może mieć również objawy przypominające grypę (np. bóle mięśni), a także brak apetytu. Liczba wypróżnień w ciągu doby może dochodzić do 20.
- Biegunka, której przyczyną jest alergia pokarmowa – w tym wypadku biegunce, zazwyczaj nawracającej, towarzyszą inne charakterystyczne objawy, np. wysypka, skłonność do infekcji dróg oddechowych, rozdrażnienie, nudności, nieprawidłowy przyrost masy ciała. Biegunka, która towarzyszy zapaleniu wyrostka robaczkowego – biegunce towarzyszą nasilające się bóle brzucha, które rozpoczynają się w okolicy pępka lub w nadbrzuszu i przesuwają się w kierunku prawego podbrzusza. Ból jest szczególnie silny w tzw. punkcie McBurneya znajdującym się w połowie odległości między pępkiem a górnym przednim kolcem kości biodrowej. Bólowi towarzyszy brak apetytu i niewielka gorączka. Dziecko najchętniej leży na prawym boku z podkurczonymi nogami. Biegunka po kuracji antybiotykowej – efektem przyjmowania antybiotyku jest wyniszczenie naturalnej flory bakteryjnej i w konsekwencji luźne, wodniste stolce.
- Biegunka powoduje odwodnienie!
To stan, w którym zawartość wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Dochodzi do niego wówczas, gdy utrata wody wyniesie co najmniej 2 proc. ciężaru ciała. Innymi słowy – jeśli dziecko waży 9 kg, by zaczęło się odwadniać, musi stracić minimum 180 g wody. Odwodnienie ma kilka etapów – im procent utraty wody jest wyższy, tym stan ten jest groźniejszy dla zdrowia. Można je rozpoznać po następujących objawach:
suche wargi, język i błona śluzowa jamy ustnej,
płacz „bez łez”,
apatia bądź rozdrażnienie,
mocz ma ciemne zabarwienie i jest go bardzo mało albo nie ma wcale,
oczy są zapadnięte,
skóra ma zmniejszone napięcie – ujęta w dwa palce i puszczona nie wraca natychmiast na swoje miejsce.
Silnie odwodnione dziecko jest osłabione – nie krzyczy lub ma chrapliwy głos, jest apatyczne i wiotkie. W takim przypadku konieczna jest pomoc lekarza.
Kalendarz szczepień
- szczepienia bezpłatne (tzw. obowiązkowe) realizowane w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego bez dodatkowych opłat
- szczepienia odpłatne (tzw. zalecane) – wskazane w celu rozszerzenia zakresu ochrony dziecka lub zmniejszenia liczby zastrzyków, ale nierefundowane z budżetu państwa. Rodzice muszą zakupić szczepionkę we własnym zakresie w punkcie szczepień lub w aptece na podstawie recepty wystawionej przez lekarza.
Zarówno szczepienia bezpłatne (obowiązkowe), jak i odpłatne (zalecane) są bezpieczne i skutecznie chronią przed zachorowaniem. O ich umieszczeniu w jednej z tych dwóch grup decydują takie czynniki, jak częstość występowania choroby, jej ciężkość, konsekwencje zachorowania oraz powikłania, a także – co bardzo ważne – koszt programu powszechnego szczepienia dzieci i możliwości budżetu państwa (względy ekonomiczne). Niektóre szczepienia odpłatne w Polsce, w innych krajach (zarówno należących do Unii Europejskiej, jak i na innych kontynentach) są finansowane przez państwo lub ubezpieczycieli zdrowotnych.
Dokładne informacje dotyczące kalendarza szczepień znajdują się na stronie:
- https://szczepienia.pl/kalendarz-szczepien/
- https://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarz-szczepien-2022-2/
Bilans
Bilans zdrowia dziecka
Co sprawdza się podczas bilansów zdrowia dziecka?
- Noworodek – Sprawdzana jest dojrzałość neurologiczna, przeprowadza się odpowiednie badania, by wykryć ewentualne wczesne wady wrodzone, zachorowania.
- 2 rok życia – Sprawdza się rozwój fizyczny, uzębienie maluszka, bada się dziecko pod kątem ewentualnego wykrycia wad słuchu, wzroku, postawy.
- 4 rok życia – j.w.
- 6 rok życia – To badanie bilansowe ma na celu sprawdzenie, czy Twój maluszek jest gotowy, by uczestniczyć w zajęciach szkolnych, a także kwalifikuje go na ewentualne zajęcia ruchowe (np. gimnastyka korekcyjna).
- 10 rok życia – Oceniane jest przystosowanie malca do szkoły. Tzw. Ocena adaptacji szkolnej.
- 14 rok życia – Ocenia się przebieg dojrzewania płciowego, a także wykrywa się ewentualne przeciwwskazania do wykonywania zawodu.
Jak się przygotować do bilansu?
Powinnaś pamiętać, by zabrać wszystkie niezbędne dokumenty dziecka – książeczkę NFZ, ew. ubezpieczenie, jeśli masz jakieś zaświadczenia związane z przebytymi chorobami, ostatnie prześwietlenia, wypisy itp. – także je zabierz. Nie muszą być potrzebne, ale zawsze warto je mieć. Poza tym weź ze sobą także książeczkę zdrowia dziecka – tę, którą otrzymałaś w szpitalu po urodzeniu maluszka (oprócz książeczki NFZ).
Jeśli wybierasz się na bilans dwulatka, oprócz wyżej wymienionych rzeczy zabierz ze sobą także (jeśli malec nie załatwia się sam) pieluszki na zmianę oraz coś do picia dla malca. Dwulatek raczej nie wysiedzi w poczekalni, a w poradni dzieci zdrowych jest zazwyczaj bardzo ciepło. W związku z tym, ubierz go także odpowiednio- najlepiej na cebulkę.
- Bilans dwulatka i czterolatka
O co spyta lekarz? Jakie badania wykona?
W pierwszej kolejności lekarz zmierzy i zważy Twoje dziecko, po czym przyrówna jego wzrost i wagę do siatki centylowej (statystyczna średnia). Sprawdzi także ustawienie stópek oraz ogólną postawę, sposób chodzenia malca. Później przyjdzie pora na ząbki – sprawdzi ich ilość, stan oraz spyta o pielęgnację. Następnie wzrok (czy dziecko nie ma zeza), słuch i mowę. Poza tymi czynnościami, lekarz może Cię spytać o samodzielność dziecka, czy pije i je samo, czy się załatwia na nocniczek. Dodatkowo o to, jak się bawi, jak komunikuje z Tobą oraz czy przesypia noce.
Co to jest COVER- TEST?
Podczas badań bilansowych wykonuje się także tzw. COVER – TEST. Czym on jest? To nic innego, jak badanie naprzemiennego zakrywania oczu. Polega na zasłonięciu ręką lekarza jednego oka, podczas gdy drugie oko patrzy na wprost na dany punkt. Gdy zasłonięte oko jest zezujące, po jego odsłonięciu nie następuje zmiana w postaci ruchu oczu, gdy zaś zasłonięte jest oko zdrowe, a oko zezujące patrzy na wprost, w momencie odsłonięcia oka prowadzącego, zaczyna ono patrzeć na wprost, a to zezujące ustawi się w zezie. Badanie to wykonuje się w 2, 4, 6 roku.
PAMIĘTAJ:
Badania bilansowe mają 3- miesięczna tolerancję. Rejestrując dziecko, pamiętaj, iż powinnaś wybrać się na wizytę nie później niż 3 miesiące po urodzinach maluszka.
WSZYSTKIE WAŻNE INFORMACJE NA TEN TEMAT ZNAJDZIESZ:
https://pacjent.gov.pl/koronawirus
Co to jest koronawirus i skąd nazwa?
Koronawirusy (nazwa wzięła się z wypustek białkowych na osłonce lipidowej wirusa, tworzących strukturę przypominającą koronę) to duża rodzina wirusów, które mogą powodować choroby u zwierząt lub ludzi.
Część koronawirusów wywołuje u ludzi infekcje dróg oddechowych, od zwykłego przeziębienia po poważne schorzenia, jak np. MERS (bliskowschodni zespół oddechowy) lub SARS (zespół ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej). Ostatnio odkrytym koronawirusem jest SARS-CoV-2.
Czy SARS-CoV-2 i COVID-19 to to samo?
SARS-CoV-2 to nazwa koronawirusa, COVID-19 to choroba, którą ten koronawirus wywołuje ( jest to skrót od angielskiej nazwy Coronavirus Disease 2019).
Jak przenosi się koronawirus?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Materiał genetyczny wirusa wykryto również w kale u Pacjenta z potwierdzonym zakażeniem i objawami żołądkowo-jelitowymi. Tym samym nie można wykluczyć szerzenia się zakażenia drogą fekalno-oralną.
Jak uniknąć zakażenia:
Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczegolnie tymi, ktorzy kaszlą,kichają i mają gorączkę.
Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19,kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt
blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa.
Często myj ręce
Myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynow lub żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
Dlaczego? W ten sposób zabijesz wirusa, jeśli znajduje się on na Twoich rękach.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, ktore mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa
lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, skorzystaj z pomocy medycznej
Skontaktuj się z lekarzem telefonicznie.
Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np.wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczkaHaemophilus infl uenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk. Jeśli to możliwe pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia.
Zalecenia
- Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi.
- Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.
- Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2.
Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości).
Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce.
Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Masz 4 możliwości zapisu na szczepienie (Rejestracja na szczepienie przeciw Covid-19 dla wszystkich chętnych, którzy ukończyli 12 rok życia – bez skierowania)
1. Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię – 989
2. Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl
3. Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień
4. Wyślij SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.
Więcej na: